Z pewnością nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że w futbolu znajdują się duże pieniądze. Czołowe kluby świata Z pewnością nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że w futbolu znajdują się duże pieniądze. Czołowe kluby świata kupują piłkarzy o wartości milionów dolarów, a czołowe marki sponsorów zapewniają ciągły dopływ gotówki. Ale inwestycje w piłkę nożną dostępne są dziś nie tylko dla przedsiębiorstw, ale też osób prywatnych. W tym artykule zastanowimy się, jak zainwestować w futbol na giełdzie.

Czynniki rentowności akcji klubu piłkarskiego

Jeśli chcesz zainwestować w piłkę nożną, możesz to zrobić najprościej kupując akcje klubów piłkarskich, notowane na europejskich giełdach. Nie każdy klub jest jednak sobie równy. Biorąc pod uwagę spółki klubów, sprawdź nie tylko, jakie wyniki odnoszą piłkarze na boisku. Ważna jest także ogólna rentowność spółki, na którą wpływa wiele czynników.

Po pierwsze zwróć uwagę na wyniki finansowe, które są zapisane  w raportach kwartalnych, a także w innych oświadczeniach piłkarskiej spółki. Znajdziesz w nich takie parametry jak kapitalizacja rynkowa, czyli wielkość kapitału na giełdzie, współczynnik P/E, a także przychody i zysk lub strata. Ten ostatni parametr należy do najważniejszych, bo określa czy klub piłkarski na siebie zarabia. Klub z dobrymi wynikami finansowymi jest lepiej postrzegany przez inwestorów, a zatem szansa, że jego akcje będą pięły się w górę są znacznie większe. Powinieneś też zwrócić uwagę na czynniki fundamentalne, czyli po prostu wiadomości z klubu, na przykład pozyskanie nowych sponsorów lub zmiany w zarządzie spółki. Dobrymi sponsorami klubów futbolowych mogą być dziś nie tylko producenci obuwia sportowego, ale także firmy bukmacherskie, czy kasyno, szczególnie działające w Internecie. Dobre wiadomości powinny skłaniać do inwestycji, natomiast mniej korzystne informacje mogą skłonić cię do wstrzymania się od zakupu akcji, a nawet ich tak zwanej sprzedaży krótkiej, czyli gry na spadki.

Ciekawe spółki klubów piłkarskich

Na giełdach europejskich znajdziemy wiele klubów i większość najważniejszych drużyn piłkarskich funkcjonuje w formie spółek. Kilka ciekawych spółek piłkarskich, które warto wziąć pod uwagę w inwestycjach to między innymi Manchester United, Borussia Dortmund, a także Juventus Turyn.

Założony pod koniec XIX wieku ManU, to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych klubów świata, marka rozpoznawalna na każdym kontynencie – i dlatego ceniona również przez inwestorów. W ostatnich 12 miesiącach Manchester United odnotował niezły wzrost, wynoszący ponad 16%, znacznie więcej niż średnia dla głównego indeksu giełdy w Londynie. Spółka jest też rentowna i ostatni raport wskazał na ponad 600 milionów funtów zysku.

Jeśli natomiast preferujesz inwestycje w niemiecką Bundesligę, dobrym wyborem na pewno jest Borussia Dortmund. Ten klub jest notowany na giełdzie  we Frankfurcie od 2000 roku pod symbolem BVB, zaliczył solidny wzrost 6% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ta spółka zarabia nie tylko na sprzedaży biletów, czy wpływach od sponsorów, ale też sprzedaje inne usługi, w tym hotelowe, turystyczne, konferencyjne, a nawet posiada własny szpital sportowy.

Fani futbolu włoskiego mogą natomiast zainwestować w klub z Turynu, Juventus. Ten notowany na giełdzie w Mediolanie klub należy do najcenniejszych na świecie i ma fantastyczne wyniki, nie tylko na boisku. Od debiutu spółki na giełdzie w Mediolanie w 2001 roku, Juve cieszy się zainteresowaniem nie tylko kibiców, ale też inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. To spółka i dużej zmienności, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy odniosła niewielką stratę (-4%), ale jest to związane raczej z wynikami włoskiej giełdy w ogóle. Na futbolowych inwestorów czeka jeszcze więcej spółek piłkarskich i warto rozważyć dodanie ich do swojego portfela giełdowego.

SEM COMENTÁRIOS

DEIXE UMA RESPOSTA